Jak łatwo zarządzać oponami we flocie?

  • 25.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak łatwo zarządzać oponami we flocie?
Efektywne zarządzanie wyposażeniem takim jak opony ma kluczowe znaczenie dla każdej floty. Kontrola nad stanem ogumienia to nie tylko kwestia bezpieczeństwa kierowców oraz ładunku, ale również możliwość odpowiedniego planowania wydatków.

Wydatki na opony mogą przyprawiać o ból głowy niejednego menedżera floty, szczególnie gdy firma może się pochwalić dużym parkiem samochodowym. Co prawda na ogumienie nie wydaje się tak wiele pieniędzy, jak na paliwo we flotach, ale te kwestie są ze sobą bardziej powiązane, niż mogłoby się wydawać. Dbanie o dobry stan opon w samochodach nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale również przekłada się na oszczędności zużycia paliwa – dobrej klasy opony (A) pomagają zredukować wydatki na paliwo nawet o 7,5% w porównaniu do opon gorszej jakości (G), jak wyliczył Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (źródło: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14452). 

Dlaczego trzeba zarządzać ogumieniem floty?

Zarządzanie wyposażeniem oraz środkami trwałymi to konieczność w każdej firmie bez względu na branżę czy wielkość. Oczywiście w dużych przedsiębiorstwach to bardziej skomplikowane niż w małych. Zarządzanie wyposażeniem ma także kluczowe znaczenie w przypadku floty. Tutaj z jednej strony konieczne jest gospodarowanie odpowiednie narzędziami, aby zwiększyć efektywność ich używania i gospodarowanie częściami zamiennymi, dodatkowym wyposażeniem, z drugiej – ważne jest właściwe zarządzanie ogumieniem floty. Tutaj skupiamy się właśnie na tej ostatniej kwestii. Opony szybko się zużywają, dlatego trzeba z góry przewidzieć, ile czasu będzie można je eksploatować i w tym kontekście ustalić wydatki związane z ogumieniem. Do tego potrzebna jest stała kontrola stanu opon i szybkie reagowanie na ich zużycie. Dobre zarządzanie ogumieniem pozwala zaplanować budżet związany z oponami.

Efektywne zarządzanie wyposażeniem – narzędzia

Na szczęście efektywne zarządzanie wyposażeniem i takimi elementami jak ogumienie nie musi być realizowane ręcznie. Na rynku można już bez problemu znaleźć oprogramowanie, które bardzo dobrze w tym pomaga i automatyzuje wiele czynności (np. SATIS - https://www.satisgps.com/satis-gps/zarzadzanie-obiektami/). Często tego rodzaju narzędzia są częścią większego systemu, który obejmuje zarówno monitoring GPS floty, jak i jej obsługę oraz zarządzanie.

Nowoczesne narzędzie, które pozwala na łatwe zarządzanie wyposażeniem, bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku zarządzania oponami. Dobre oprogramowanie ułatwia analizę sytuacji, pozwala przewidzieć inwestycję w opony, przyspiesza ich monitoring. Do tego dobrej klasy aplikacja pozwala na dokładną kontrolę nad całym wyposażeniem floty, ułatwia inwentaryzację i relokację niewykorzystywanych narzędzi oraz opon.

Sprawne i skuteczne zarządzanie ogumieniem nie musi być trudne dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym. Do tego może się przyczyniać do optymalizacji wykorzystania zasobów floty i do optymalizacji kosztów.

Grupa Tipmedia
Podziel się: