Raport BIK i inne, czyli 3 elementy, które bank bierze pod uwagę przed udzieleniem kredytu

  • 10.01.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Raport BIK i inne, czyli 3 elementy, które bank bierze pod uwagę przed…

Obecnie coraz łatwiej jest uzyskać kredyt w polskim banku. Nadal trzeba spełnić kilka warunków, jednak banki nie wymagają już tylu formalności, co jeszcze 10 lat temu. Nadal sprawdzają zdolność kredytową i raport BIK, jednak chętnie udzielają kredytów nawet tym klientom, których nie można określić mianem "idealnych" kredytobiorców.

 

  1. Źródło i wysokość dochodu

  2. Zdolność kredytowa

  3. Raport BIK

 

Dla banku idealnym kredytobiorcą jest klient, który posiada stałe źródło dochodu, korzysta już z innych produktów banku, np. rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, posiada zdolność kredytową i wykazuje się pozytywną historią w BIK.

 

Źródło i wysokość dochodu

 

Panujące obecnie na rynku pracy warunki sprawiają, że coraz mniej klientów może wykazać się zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, a właśnie taka umowa jest dla banku najbardziej wiarygodnym źródłem dochodu. Klient posiadający wpływy w niewielkiej wysokości z tytułu umowy na czas nieokreślony jest dla banku lepszym klientem niż klient wykazujący wysokie dochody z, np. umowy zlecenia. Nie oznacza to, że bez umowy o pracę nie da się uzyskać kredytu. Znaczenie ma także wysokość i stabilność uzyskiwanych dochodów. O kredyt 15 tys w www.lowcakredytow.pl można starać się nawet wykonując wolny zawód w oparciu o umowy o dzieło.

 

Klient, który stara się o kredyt w banku, w którym ma otwarty ROR często nie musi nawet przedstawiać dodatkowych zaświadczeń o dochodach. Bank pobierze wszystkie potrzebne informacje z historii konta.

 

Zdolność kredytowa

 

Bank wylicza zdolność kredytową biorąc pod uwagę wysokość zarobków i koszty utrzymania danego klienta. Znaczenie ma więc wielkość rodziny, wysokość posiadanych już zobowiązań i oczywiście poziom dochodów. W przypadku małżeństw istotne znaczenie ma, czy o kredyt stara się tylko jeden z małżonków, czy oboje. Niejednokrotnie okazuje się, że pozytywną decyzję kredytową małżonkowie otrzymają dopiero wtedy, kiedy o kredyt 30 tys w www.lowcakredytow.pl będą się ubiegać razem.

 

Raport BIK

 

Biuro Informacji Kredytowej, czyli znany wszystkim BIK, określa się jako pamięć banków. To właśnie do BIK trafiają informacje o wszystkich zobowiązaniach jakie posiadają Polacy. Banki mają obowiązek gromadzić tam informacje o kredytobiorcach i stamtąd też czerpią wiedzę o historii kredytowej potencjalnych klientów. Jednym z warunków otrzymania kredytu jest pozytywna historia kredytowa, którą dokumentuje raport BIK. W nim zawarte są wiadomości o zaciągniętych dotychczas zobowiązaniach, a także o tym, czy były terminowo spłacane.

Grupa Tipmedia
Podziel się: