Uczelnia - prywatna czy państwowa?

  • 09.01.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Uczelnia - prywatna czy państwowa?
Zdaliśmy maturę i postanowiliśmy iść na studia… I tutaj pojawia się pierwszy dylemat w postaci wyboru uczelni. Wielu z nas zastanawia się, czy wybrać uczelnię prywatną, czy państwową? W poniższym tekście staramy się przybliżyć kilka wskazówek. Zatem zaczynamy!

Uczelnia w CV

Pracodawcy często bacznie patrzą, jaką uczelnię skończył kandydat do pracy. Jednak nie ma reguły. Jedni z nich wyżej cenią szkoły prywatne, inni państwowe. Przy wyborze warto jednak kierować się opiniami o konkretnej placówce.

Uniwersytety to prestiż

Największym uznaniem w naszym kraju cieszą się uniwersytety, które kojarzone są ze szkołami z tradycjami. Uczelnia, która chce być uniwersytetem, musi spełnić szereg różnorodnych warunków. Obecnie wśród uniwersytetów jest tylko jedna uczelnia prywatna.

Poziom dydaktyki

Podczas wyboru uczelni warto zwrócić uwagę na poziom nauczania. Zazwyczaj na uczelniach publicznych jest wyższy poziom niż na prywatnych, ale nie zawsze jest to reguła. Według potocznej opinii na uczelnię prywatną składają dokumenty kandydaci, którzy nie dostali się na uczelnie publiczne. W niektórych szkołach publicznych o jedno miejsce stara się kilka, a czasem nawet kilkanaście osób. Z tego względu proces rekrutacji jest bardziej rozbudowany. Liczą się wyniki matury, a w niektórych przeprowadzana jest także dodatkowa rozmowa kwalifikacyjna.

Kontakt z wykładowcami i inne dogodności

Zazwyczaj na uczelniach prywatnych zajęcia prowadzone są w mniejszych grupach niż na publicznych. Z racji opłacania czesnego na uczelni prywatnej student traktowany jest bardziej podmiotowo. Często także właśnie te szkoły wprowadzają różne udogodnienia, takie jak e-learning, a także promocje cenowe czy brak opłaty wpisowej. Co do kontaktu z wykładowcami, na każdej uczelni można spotkać prawdziwych nauczycieli z chęcią kontaktujących się ze studentami i osoby, które za wszelką cenę będą tej komunikacji unikać. W szkołach prywatnych zazwyczaj pracują wykładowcy, którzy to zajęcie traktują, jako dodatkową aktywność. Najczęściej podstawowe miejsce ich zatrudnienia stanowi uczelnia publiczna.

Czas na studia!

Chcemy poszerzyć naszą wiedzę i postanowiliśmy iść na studia… Mamy nadzieję, że będą one przepustką do wymarzonego zawodu. Czasami musimy wyprowadzić się z rodzinnego miasta i zamieszkać w zupełnie nowej miejscowości, jednak na naszej drodze pojawiła się przeszkoda w postaci baraku środków finansowych na ten cel. Co możemy zrobić? Czy musimy rezygnować z naszych planów? Otóż bardzo pomocne mogą okazać się pożyczki przez Internet oferowane przez instytucje pozabankowe. Ich zaletami jest szybka dostępność i możliwość spłaty w niewielkich ratach dostosowanych do naszych możliwości. Pamiętajmy jednak, że pożyczki przez Internet wymagają spłaty. Z tego względu upewnijmy się, czy pożyczki przez Internet nie będą stanowiły zbyt dużego obciążenia dla posiadanego przez nas budżetu domowego. Każde zobowiązanie trzeba zaciągać rozsądnie i odpowiedzialnie!

Grupa Tipmedia
Podziel się: