Trenowali na wypadek ataku terrorystycznego

  • 15.10.2018, 13:55
  • Redakcja
Ćwiczenia obronne pod kryptonimem "Powiat Opatowski 2018"
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podziel się:
Oceń:
Skażenie ujęć wody, niebezpieczna paczka i ewakuacja szkoły! Spokojnie to tylko ćwiczenia. Policjanci i strażacy wzięli udział w dużych ćwiczeniach obronnych nt. „Kierowanie osiągnięciem gotowości obronnej czasu kryzysu w powiecie opatowskim w przypadku zagrożenia terrorystycznego”.

W minionym tygodniu na terenie powiatu opatowskiego odbyły się ćwiczenia obronne połączone z ćwiczeniami dowódczo – sztabowymi pod kryptonimem „Powiat – 2018”. W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze policji, straży pożarnej oraz innych służb ratowniczych. Ćwiczenia zostały przeprowadzone zgodnie z Planem Szkolenia Obronnego Starostwa Powiatowego w Opatowie.

- Każde ćwiczenie to bezcenne doświadczenie, które będzie można później wykorzystać do ratowania ludzkiego życia i w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego. Ćwiczenia pozwalają  na doskonalenie umiejętności
i procedur, które są bardzo ważne w przypadku zagrożenia
– mówi wicestarosta opatowski, Gustaw Saramański.

Celem przeprowadzonych ćwiczeń obronnych była przede wszystkim weryfikacja istniejących procedur na wypadek sytuacji kryzysowej oraz doskonalenie umiejętności poszczególnych urzędów i służb w zakresie prowadzenia takich działań.

Scenariusz przeprowadzonych ćwiczeń zakładał skażenie ujęć wody pitnej w trzech miejscowościach. W miejsca zatrucia wody skierowane zostają patrole, które mają zweryfikować uzyskane informacje. Po potwierdzeniu możliwości skażenia wody policjanci zabezpieczyli tereny przy ujęciach wody oraz przystąpili do dalszych czynności mających na celu znalezienie sprawców. Zawiązany został również specjalny sztab kryzysowy.

- W Ożarowie funkcjonariusze zauważają dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn, którzy zaczynają uciekać. Dostali się do budynku Zespołu Szkół w Ożarowie, gdzie jeden z nich skontaktował się z dyrekcją szkoły zagrażając podłożeniem bomby i wysadzeniem szkoły w powietrze – relacjonuje mł. insp. Andrzej Skowroński z opatowskiej Komendy Policji.

Ewakuacja uczniów i pracowników szkoły przebiegła sprawnie. W trakcie akcji wszystkim poszkodowanym udzielona została pomoc medyczna na miejscu. Do szkoły natomiast wkroczyły odpowiednie oddziały policji oraz pirotechnik. Niebezpieczny ładunek udało się zlokalizować a podejrzanych o skażenie wody sprawnie zatrzymać. W działaniach służb pomagał wyszkolony pies policyjny. Nad całością podjętych działań czuwał Sztab Kryzysowy składający się z przedstawicieli gmin, służb ratowniczych oraz pracowników Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.   

- Miejmy nadzieję, że nigdy w życiu nie będziemy musieli korzystać z doświadczeń i przeprowadzać tego typu działań w realnym życiu. Niemniej jednak musimy być przygotowani na tego typu sytuacje – mówił podczas podsumowania ćwiczeń Gustaw Saramański.

 

Katarzyna Kaszluga

redakcja_

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu OpatowTV.pl, którego właścicielem jest TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, ul. Osiedle Wzgórze 16/25. Niniejszy podmiot jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe