Czwartek, 26.04.2018, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Jubileusz opatowskich Ojców Bernardynów

Jubileusz opatowskich Ojców Bernardynów
W ubiegły weekend swój jubileusz 550 – lecia obecności na ziemi opatowskiej świętowali opatowscy Bernardyni. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz zakonnych, współbracia, przedstawiciele zakonów, władze samorządowe, radni oraz mieszkańcy bernardyńskiej parafii. W jubileuszu wziął udział również starosta opatowski, Bogusław Włodarczyk.

Bernardyni zawitali do Opatowa w 1467 roku. Fundację zapoczątkował biskup lubuski Krzysztof Fryderyk, gdyż to biskupi odległego Lubusza, znajdującego się teraz na terytorium Czech, byli zarządcami na terenie Opatowa.

TOP CREATIVE Sp. z o.o.
TOP CREATIVE Sp. z o.o.
TOP CREATIVE Sp. z o.o.

Jak podkreśla Gwardian klasztoru – O. Kryspin Florys bernardyni zawsze byli patriotami oddanymi ojczyźnie. Świadczy o tym fakt, że podczas zaborów, za uczestnictwo zakonników w powstaniach, car zarządził kasatę zakonu. Nie było ich prawie 100 lat, powrócili dopiero
w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

Duchowny dodaje, że zakon istnieje po to, aby służyć ludziom. Obecnie w Opatowie posługę pełni 6 ojców kapłanów oraz jeden ojciec zakonny.

- Każdy z nich ma swoje zadania w szkołach, DPS-ie w Zochcinku, w szpitalu. Wyjeżdżają także w ramach pełnienia misji ludowych, czyli głoszenia rekolekcji, do innych zakonów w całej Polsce – mówi Gwardian Klasztoru.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 17 czerwca w Opatowskim Ośrodku Kultury, gdzie Ojciec Gwardian Kryspin Florys powitał wszystkich zgromadzonych gości. W uroczystości 550 – lecia istnienia O.O. Bernardynów w Opatowie oprócz przedstawicieli władz klasztornych i zakonnych udział wzięły również władze samorządowe: starosta opatowski – Bogusław Włodarczyk, radna Rady Powiatu – Aneta Bławat oraz burmistrz Andrzej Chaniecki i przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Cheba.

Następnie na scenie zaprezentowała się z programem literacko – muzycznym pt. „Pokój i Dobro” grupa młodych artystów z Opatowskiego Ośrodka Kultury i Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1. Historię Klasztoru O.O. Bernardynów podczas ciekawego wykładu przedstawił dr hab. O. Oktawian Jusiak. W trakcie swojej prelekcji
O. Jusiak przytoczył wątki związane z osobistą działalnością na rzecz opatowskiej wspólnoty.

- Miałem to szczęście, że jako młody kapłan, tuż po święceniach, w latach 1973-74, byłem w klasztorze katechetą. Wtedy nie było jeszcze parafii. Pierwsze placówki są dla człowieka ważne. Uczniowie chodzili na wagary, ale na religii zawsze się pojawiali – dodaje - dr hab. O. Oktawian Jusiak.

Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości w sali widowiskowej wręczone zostały także okolicznościowe podziękowania dobrodziejom klasztoru. Na przybyłych gości w holu OOK czekała ciekawa tematyczna wystawa związana z obchodzonym jubileuszem oraz prezentacja filmowa wykonana przez uczniów Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie.

Jakub Nowakowski
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe