Czwartek, 26.04.2018, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dębnie na Zielonej Szkole w Dąbkach

Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dębnie na Zielonej Szkole w Dąbkach
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dębnie mieli niecodzienną okazję spędzić kilka dni nad polskim Morzem. W ramach „Zielonej Szkoły” w letnim wypoczynku w Bazie Harcerskiej w Dąbkach wzięło udział 32 wychowanków. Wyjazd na „Zieloną szkołę” został zorganizowany z inicjatywy starosty opatowskiego, Bogusława Włodarczyka.

Uczestnicy „Zielonej Szkoły” nie mogli narzekać na nudę. Podczas pobytu w Dąbkach czekało na nich mnóstwo atrakcji, przez co grafik kolonii był bardzo napięty. Zwiedzili Pomorze Zachodnie, gdzie odwiedzili Kołobrzeg i jego główne atrakcje. Praktycznie wszyscy podopieczni SOSW w Dębnie dzielnie pokonali wejście na 26 metrową latarnie morską, z której widok rozpościerał się na Bałtyk. Spacer po kołobrzeskim molo i starówce oraz odwiedzenie bazyliki katedralnej z XVI wieku stanowiły dla dzieci niebywałą atrakcję.

TOP CREATIVE Sp. z o.o.
TOP CREATIVE Sp. z o.o.
TOP CREATIVE Sp. z o.o.

Kolejnym punktem programu „Zielonej Szkoły” był wyjazd do Darłowa i Darłówka. Darłowo to XI wieczne miasteczko znane z połowu ryb. W tej miejscowości podopiczni SOSW w Dębie zwiedzili gotycki zamek Książąt Pomorskich, w którym w XVIII wieku było więzienie. Odwiedzili także katedrę mariacką, gdzie znajduje się sarkofag Eryka I, króla Danii. Największą jednak atrakcją dla wszystkich uczestników wyjazdu był rejs statkiem po pełnym Morzu.

- Trochę kołysało statkiem i trudno było utrzymać równowagę, ale świetne widoki na morzu nam to wynagrodziły - mówi Justyna, podopieczna SOSW w Dębnie.

Przez kilka dni wychowankom placówki w Dąbkach towarzyszył starosta opatowski, Bogusław Włodarczyk, dzięki któremu została podjęta inicjatywa zorganizowania letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży nad Morzem.

- Miło jest spojrzeć na radosne buzie dzieci, które cieszą się z takiego wypoczynku. Cieszę się, że mogliśmy zorganizować podopiecznym taki wyjazd nad Morze. Mam nadzieję, że uda się nam kontynuować inicjowanie takich wyjazdów dla dzieci z naszych ośrodków nie tylko w ramach „Zielonej Szkoły” – mówi starosta opatowski, Bogusław Włodarczyk – Takie wycieczki przede wszystkim integrują, pozwalają przełamać pewne bariery - dodaje starosta.

Oprócz 32 podopiecznych placówki w wyjeździe wzięła udział także wykwalifikowana kadra opiekunów, która stanowiła dodatkowe oparcie dla dzieci oraz niektórych rodziców będących na Zielonej Szkole.

- Dla wielu dzieci był to pierwszy wyjazd nad Morze – mówi dyrektor SOSW w Dębnie, Anna Safiańska – Wyjazd z wykwalifikowaną kadrą jest o wiele łatwiejszy dla dzieci i ich rodziców. Niekiedy rodzice boją się takich wyjazdów, a wspólnie możemy pokonać wszelkie bariery.

Zwiedzanie Kołobrzegu i Darłowa oraz jego okolic nie stanowiły jedynej atrakcji dla uczestników „Zielonej Szkoły”. Codziennie na terenie Bazy Harcerskiej w Dąbkach bardzo aktywnie spędzano czas. Każda chwila spożytkowana była na różne formy aktywności fizycznej. Mecze piłki siatkowej, zabawy taneczne oraz ćwiczenia i spacery na plaże to tylko niektóre z punktów codziennego programu letnich kolonii.

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Dębnie to nie jedyna placówka, której podopieczni w tym roku w ramach „Zielonej Szkoły” wyjechali nad polskie Morze. W letnim wypoczynku w poszczególnych tygodniowych turnusach wzięły udział wszystkie Specjalne Ośrodki Szkolno – Wychowawcze z terenu powiatu opatowskiego.

Jakub Nowakowski
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe